Furlanski Dolomiti so bili že dalj časa na mojem seznamu želja. Veliko sem prebrala o njih in vsa besedila jih opisujejo kot zahtevne in samotne. Vrhovi so v pretežni meri dosegljivi le alpinistom, pa vendar se najde tudi nekaj pohodnih ciljev. Vremenska napoved je lepa, obveznosti ni, torej tudi izgovorov za obisk ni več.
Vreme ni skladno z napovedjo, zato se za uvod zapeljem v Barcis. Mestece leži ob istoimenskem akumulacijskem jezeru v osrčju Valcelline ob reki Cellina.
Barva jezera je intenzivna, življenje na njem in okrog njega prav tako.
Čez reko je napeljan viseči (tibetanski) most, za katerega plačam vstopnino posebej (3 eur, v kar je vključen samovarovalni komplet) in se sprehodim čezenj.
Nadaljujem z ogledom soteske po cesti, ki je speljana skozi številne predore vse do hidroelektrarne.
Nadaljevanje je zaprto za obiskovalce. Sprva po isti trasi, nato pa se nekje na tretjini poti namenim proti drugemu izhodu in si ogledam še stranski del soteske. Vračam se po poti Dint, s katere imam razgled na sotesko in okolico.
Nekaj časa po cesti, nato po lepo speljani gozdni poti se okrog jezera vrnem do izhodišča.
Naslednji dan začnem v vasici Claut.
Sušim hlače, iz čevljev izteče nekaj vode, ki se je tam nabrala iz visokih trav. Hlače se posušijo, čevlji pa se še nekaj časa ne bodo. Spustim se v vas in si jo ogledam.
Sledim kažipotu za planino Casavent. Pešpot je shojena do razcepa poti, potem pa pot proti pl. Casavent dobi asfaltno prevleko, ki ji sledim do sedla. Po gozdni poti se spustim do začetka zanimive geološke poti.
ki me pripelje do planine Casavent. Prav na koncu planine naj bi bili sledovi dinozavra v kamnu. Le-teh ne najdem, zato pa me prevzame bučanje treh slapov, ki usklajeno igrajo pravo simfonijo.
Namesto odtisov dinozavra v kamnu se mi iz vode prismeji prisrčen sopotnik.
Posedim, prisluhnem melodiji in se ji prepustim. Umirjena, odpočita in okrepčana se po cesti podam proti izhodišču. Odpirajo se lepi pogledi.
Že zjutraj je vroče in močno soparno. Noge in glava so težke, zato opustim misel na vzpon na Mt. Borgo. Ogledam si vasico.
Nasproti je Mt. Toc, s katere se je oktobra 1963 utrgal zemeljski plaz nad akumulacijskim jezerom. Vodni val je preplavil mesto Longarone, umrlo je prek 2000 ljudi, med njimi skoraj 500 otrok.
Namenim se obiskati Erto po pešpoti, ki se le rahlo vzpenja in spušča in je speljana visoko nad jezerom Vajont z imenitnimi razgledi na nekatere velikane furlanskih dolomitov.
Značaj poti se zelo spreminja. Sprva široka pohodna pot je kasneje vklesana v rdečo skalo, nato me pelje čez melišča in po dehtečih gozdnih poteh, ob katerih dehtijo in se bohotijo številne rožice.
Tudi ta vas je prežeta s spominom na tragedijo leta 1963.
Na povratku so razgledi sicer enaki, a povsem drugačni, predvsem pa zelo vroči.
Pot nadaljujem preko prelaza Mauria. Ustavim se na parkirišču, ki mi ponudi pravo osvežitev na tak vroč dan.
Naslednji dan se v zgodnjem jutru povzpnem do koče Giaf.
Ob poti je vse barvito in dišeče.
Stolpi so vedno bolj drzni in se poganjajo do neba.
Za povratek do koče izberem drugo pot in uživam v pogledih na še več rožic in stolpov.
Na planini Costa Baton, 1731m se pot počasi uravna in celo rahlo spusti, da se potem lahko spet strmo vzpne ob vodi. Malo pod škrbino Rancolin na višini 1820m se desno odcepim na stezo, ki me popelje na pobočja Mt. Zauf preko strmih grap. Pri prečenju ene od grap se odpre pogled na mavrične zvonike.
Steza se izteče na sedlo pod Mt. Zauf. Visoko pod stenami se pase velika čreda ovac. Sliši se njihovo blejanje in lajež psov. Posedim na klopci s prekrasnimi razgledi na ta prelepi svet Furlanskih Dolomitov.
Spust traja prav toliko kot vzpon, a je dokaj senčno in predvsem prijazno za kolena. Zavoljo vročine, ki je vse hujša, se odpeljem kar domov, da se kmalu lahko spet vrnem😊
Ni komentarjev:
Objavite komentar